25 Haziran 2015 Perşembe

PERSON OF INTEREST


- You are being watched. The government has a secret system. A machine...

Dizi hergün sizi izleyen ve dinleyen bir makine çevresine kurulu. Makine devletin bilgi paylaşımı ile size ait tüm bilgilere sahip ve sizi izleyerek her geçen saniye daha da çok bilgi sahibi oluyor. Bu bilgiler doğrultusunda sizin terörist olup olmadığınızı anlayabiliyor. Makine 12 Eylül olayları sonrası Harold Finch tarafından üretiliyor. Ama Harold makineyi tasarlarken ufak bir noktayı atlamış;
Makine teröristlerin yanı sıra normal insanların işleyeceği suçları da tespit ediyor. Ancak devlet bir iki kişinin etkileneceği suçlarla ilgilenmeyi 'alakasız' buluyor. Bu suç cinayet bile olsa. Harold bunun yanlış olduğunu düşünüp makineye bir arka kapı yapıyor ve bu arka kapı aracılığı ile 'alakasız' numaraları yani kişileri durdurmaya ya da korumaya çalışıyor. Çünkü 'alakasız' numaraların suçlu mu, kurban mı olduğu belirtilmiyor. Fakat bilgisayar dahimiz Harold bir aksiyon adamı değil ve işin bu noktasında yardıma ihtiyacı oluyor ve o da John Reese' i tutuyor. Ama insanları kurtarırken izledikleri yol pek yasal değil ve bu illegal yardımları NWPD' nin radarına yakalanıyor. Artık hem polisten kaçmaları hem de insaları kurtarmaları gerekiyor.
Dizinin konusu böyle. Dizi hala devam ediyor. Her sezon yaklaşık 20+ bölüm. Her bölüm dolu dolu aksiyonu yaşayıp her sezon finalinde nefesiniz kesiliyor. Aksiyonun yanında dostluğu, insanlığı, babalığı, anneliği, eğlenceyi ve daha bir çok şeyi bulabiliyorsunuz. Harold' la dahi gibi hissederken, Reese' le eski bir asker oluyorsunuz. Lionel' la takma isimler üretirken yemek yiyorsunuz, Carter' la görevinizi hakkıyla yerine getirmeye çalışıyorsunuz. Dizi öyle ki binbir çeşit insana ışık tutuyor. Birbirini öldürmek üzere kiralık katil tutan bir çift, ateş hattının ortasında kalan ama hiçbir şeyin farkında olmayan bir bebek ve daha onlarcası.
Her sezon eklenen karakterler kesinlikle zenginlik katıyor ve muhteşem olan diziyi muhteşemliğin ötesine taşıyor.
Tabi ki J.J Abrams dizisi.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder